Kate Avery stands out amongst 16 wins

Avery & Stabler stand out amongst 16 wins

JWYRPXSUJVMDPMQ.20131101235100

Iona’s magnificent 2013 NCAA XC medallist, Kate Avery, set a new Iona Indoor Mile record with a 4:38 run at the Columbia Invitational in the Armory. Other notable displays came from Illinois’ Liam Markham‘s PB in the mile (4:02) ahead of Butler’s Tom Curr (4:03) and Butler alumni Rob Mullet (4:06).

Sam Stabler’s fantastic season continued with a unfathomable 4:02 mile on the 200m FLAT track in Houston. With conversion, he sits in 5th place on the descending order list, with a converted time of 3:59.3.

In total, there were 16 wins from:

Dannish Walker-Khan
Ejiro Okoro
Aaron Bennett
Sam Stabler
Amy Talbot
Stephen Kerr
Stephen Broadhurst
Harry Fisher
Marc Scott
Nick Miller
Rochelle Harrison
Elizabeth Bird
Efe Uwaifo
Elise McVicar
Chloe Anderson
Suzi Boast

 

Metropolitan Indoor Championships
60 2 6.90 Dannish Walker-Khan Brooklyn
60h 1 9.96 Dannish Walker-Khan Brooklyn
LJ 2 7.06 Adam Walker-Khan Brooklyn
3000 7 10:50.13 Orna Murray Stony Brook
Bill Bergan Invitational
600y 2 1:22.46 Ese Okoro Iowa State Uni
800 1 2:05.78 Ejiro Okoro Iowa State Uni
Howie Ryan Invitational
800 1 1:54.24 Aaron Bennett Lamar
800 4 1:56.84 Sean Chalmers Lamar
800 2 2:12.36 Jo Adams North Texas
800 3 2:13.41 Louise Webb Lamar
Mile 1 4:02.38 Sam Stabler Lamar
Mile 3 4:20.04 Sean Chalmers Lamar
Mile 11 4:30.41 Laurie Probert Lamar
Mile 4 4:56.42 Louise Webb Lamar
Mile 9 5:01.42 Leigh Lattimore Lamar
Mile 12 5:23.43 Claire Arnold Lamar
Indiana University Relays
800 4 2:18.40 Emma Gilmore Murray State
800 8 2:15.51 Kirsty Legg Butler
Mile 4 4:02.37 Liam Markham Illinois
Mile 5 4:03.22 Tom Curr Butler
Mile 2 4:46.36 Kirsty Legg Butler
3000 12 8:25.33 Kieran Reilly Indiana
5000 13 18:11.41 Abbie Oliver Murray State
LJ 5 7.32 Ben Williams Louisville
McNeese Cowboy Indoor II 
800 1 2:16.76 Amy Talbot McNeese State
Mile 1 4:21.83 Stephen Kerr McNeese State
3000 5 11:16.60 Laura Casey McNeese State
MSSU Lion Invite 
3000 1 8:57.40 Stephen Broadhurst Oklahoma City
Powder River Dual
800 1 1:53.67 Harry Fisher Wyoming
Mile 3 4:37.76 Thomas Atkinson Wyoming
Razorback Invitational
Mile 5 4:50.69 Olivia O’Hare Tulsa
3000 8 9:47.29 Natasha Cockram Tulsa
5000 1 14:33.42 Marc Scott Tulsa
WT 1 20.35 Nick Miller Oklahoma State Uni
UW Invitational 
Mile 6 4:46.36 Amy-Eloise Neale Washington
3000 8 8:04.52 Matthew Clowes Concordia
5000 6 14:24.08 Tom Anderson Butler
5000 12 16:51.13 Katie Good Butler
Varsity Apartments Invitational
800 P 2:29.79 Holly Pattie-Belleli Missouri State
800 P 2:47.46 Gemma Smith Missouri State
60h P 9.14 Holly Pattie-Belleli Missouri State
60h P 9.53 Gemma Smith Missouri State
60h 4 9.27 Holly Pattie-Belleli Missouri State
60h 5 9.26 Holly Pattie-Belleli Missouri State
HJ P 1.58 Gemma Smith Missouri State
HJ P 1.46 Holly Pattie-Belleli Missouri State
LJ P 5.28 Gemma Smith Missouri State
LJ P 4.98 Holly Pattie-Belleli Missouri State
TJ 8 10.91 Gemma Smith Missouri State
SP P 10.89 Gemma Smith Missouri State
SP P 9.31 Holly Pattie-Belleli Missouri State
Pen 7 3229 Gemma Smith Missouri State
Pen 8 3192 Holly Pattie-Belleli Missouri State
Columbia Invitational
800 1 2:16.73 Rochelle Harrison La Salle
1000 1 2:52.95 Elizabeth Bird Princeton
Mile 8 4:11.97 Ethan Heywood Iona
Mile 2 4:38.24 Kate Avery Iona
Mile 6 4:48.35 Olivia Sadler Columbia
URI “Coaches” Coed Invitational
500 6 67.10 David Lagerberg Boston
1000 2 2:30.64 Harvey Dixon Providence
Harvard Invitational
60 5 6.98 Efe Uwaifo Harvard
60h 1 7.04 Efe Uwaifo Harvard
TJ 2 14.81 Efe Uwaifo Harvard
Mountain States Games
200 1 25.70 Elise McVicar Utah
400 7 57.95 Elise McVicar Utah
Mile 5 5:27.37 Abigail Ashbee-Simmonds Idaho State
New Mexico Team Invitational
200 2 21.04 Nethaneel Mitchell-Blake Louisiana State
200 4 21.34 Sam Watts TCU
800 5 1:56.69 Alex Cornwell New Mexico
800 1 2:11.04 Chloe Anderson New Mexico
800 1 2:16.43 Suzi Boast New Mexico
Mile 3 4:06.38 Luke Caldwell New Mexico
Mile 8 4:11.10 Jake Shelley New Mexico
Mile 11 4:18.81 Alex Cornwell New Mexico
Mile 12 4:21.53 Ross Matheson New Mexico
Mile 2 4:44.40 Charlotte Arter New Mexico
Mile 7 5:01.51 Suzi Boast New Mexico
Mile 8 5:06.39 Nicole Roberts New Mexico
3000 3 8:34.68 Jake Shelley New Mexico
3000 3 10:22.10 Nicola Hood New Mexico
LJ 2 6.42 Lorraine Ugen TCU
WSU Cougar Meet
3000 2 8:33.92 Pauric McLaughlin Lewis-Clark State

Comments are closed.