Weekend roundup inc. Mt SAC - USA Athletics Scholarships

Weekend roundup inc. Mt SAC

Hayward-Field

By our reckoning there were 119 performances by collegiate athletes over the weekend, spread across numerous meets including the prestigious Mt SAC Relays in Walnut, California.

Standout performances came from Rhianwedd Price with a 4:16 1500m, Luke Caldwell with 13:33 (which puts him 3rd in nation) while Sam Stabler also dipped under 14 for the first time. Matt Gillespie and Kieran Clements also both ran 29 minutes low for the 10000m.

Elsewhere in California, the New Mexico crew threw down numerous PBs over 1500m at the Brian Clay Invitational with Illinios’ Liam Markham notching the best at 3:42. Harvard’s Adam Cotton clocked a 3:45 at the Larry Ellis Invitational where new Ivy League recruit William Paulson went slightly better with 3:44.

At the first weekend of the conference champs, Hannah Walker of FSU took the highest step of any athlete with a 2nd place finished in the 10000m.

MT Sac Relays
800 2 1:51.68 Aaron Bennett Lamar
800 16 1:55.22 Thomas Atkinson Wyoming
1500 2 3:45.09 Matthew Fayers Oklahoma State Uni
1500 1 3:45.35 Matthew Clowes Concordia
1500 11 3:58.29 Andrew Monaghan Mississippi State
1500 7 3:52.82 Patrick Monaghan Mississippi State
1500 19 4:32.18 Jo Adams North Texas
1500 1 4:16.11 Rhianwedd Price Mississippi State
1500 8 4:25.92 Kirsty Legg Butler
5000 4 13:59.42 Tom Purnell Harvard
5000 32 14:42.72 Tom Anderson Butler
5000 18 14:31.92 Michael Kershaw Lamar
5000 3 13:33.28 Luke Caldwell New Mexico
5000 23 13:55.16 Sam Stabler Lamar
5000 9 15:42.13 Elinor Kirk UAB
5000 15 16:28.85 Kate Brown UAB
10000 19 31:35.51 Rhys Park Boise State
10000 2 29:08.71 Matthew Gillespie Iona
10000 6 29:17.22 Kieran Clements Iona
10000 9 34:56.85 Gina Paletta Portland
10000 26 35:57.15 Sarah Livett UAB
3000 SC 19 11:16.76 Stacie Taylor Tulsa
3000 SC 5 10:19.83 Louise Webb Lamar
TJ 1 15.97 Babatunde Amosu Iowa
TJ 2 12.60 Kemi Olonade USV
HT 4 70.84 Nick Miller Oklahoma State
AAC Outdoor Championships 
800 1 2:15.84 Hannah Segrave Milligan College
Kansas Relays
200 2 26.04 Holly Pattie-Belleli Missouri State
800 3 2:30.62 Holly Pattie-Belleli Missouri State
100 H 1 14.53 Holly Pattie-Belleli Missouri State
100 H 5 15.25 Holly Pattie-Belleli Missouri State
HJ 6 1.50 Holly Pattie-Belleli Missouri State
LJ 4.96 Holly Pattie-Belleli Missouri State
LJ 8 5.78 Gemma Smith Missouri State
SP 6 8.94 Holly Pattie-Belleli Missouri State
JT 5 23.01 Holly Pattie-Belleli Missouri State
HEP 4 4358 Holly Pattie-Belleli Missouri State
Red Raider Open
800 6 2:02.72 Jack Derham Southwest Minnesota State
ACC Outdoor Championships
100 3 11.18 Joseph Hutchinson North Carolina
400 4 50.58 Joseph Hutchinson North Carolina
800 6 2:15.65 Rebecca Craigie Duke
800 4 2:10.86 Vicky Fouhy Virginia
1500 H 1 4:23.68 Georgia Peel Florida State
1500 H 3 4:28.04 Vicky Fouhy Virginia
1500 12 4:57.79 Joseph Hutchinson North Carolina
1500 5 4:33.34 Georgia Peel Florida State
5000 4 16:28.21 Pippa Woolven Florida State
5000 14 16:48.05 Georgia Peel Florida State
10000 2 32:56.90 Hannah Walker Florida State
110H 1 14.78 Joseph Hutchinson North Carolina
3000 SC 13 9:15.83 Zak Seddon Flordia State
3000 SC 15 9:19.70 Neil Gourley Virginia Tech
3000 SC 3 10:20.61 Pippa Woolven Florida State
HJ 11 1.77 Joseph Hutchinson North Carolina
PV 12 3.75 Joseph Hutchinson North Carolina
LJ 8 6.62 Joseph Hutchinson North Carolina
SP 1 13.84 Joseph Hutchinson North Carolina
DT 1 39.72 Joseph Hutchinson North Carolina
JT 7 47.39 Joseph Hutchinson North Carolina
Dec 4 6862 Joseph Hutchinson North Carolina
Peachbelt Championships 
100h 6 11.42 Sam Barnsley Clayton State
LJ 5 6.85 Sam Barnsley Clayton State
Auburn War Eagle Invitiational
1500 6 3:55.08 Joe Gratton South Alabama
DT 4 44.04 Phoebe Dowson South Alabama
HT 16 40.88 Phoebe Dowson South Alabama
Bryan Clay Invitational
800 1 1:51.57 Harry Fisher Wyoming
800 1 2:09.14 Chloe Anderson New Mexico
1500 4 3:42.33 Liam Markham Illinois
1500 7 3:44.19 Alex Cornwell New Mexico
1500 8 3:44.59 Jake Shelley New Mexico
1500 4 3:43.27 Ross Matheson New Mexico
1500 11 3:48.30 Adam Bitchell New Mexico
1500 4 4:23.65 Suzi Boast New Mexico
1500 5 4:23.87 Calli Thackery New Mexico
1500 8 4:25.77 Tamara Armoush New Mexico
3000SC 2 10:26.00 Nicola Hood New Mexico
3000SC 6 10:52.40 Nicole Roberts New Mexico
Jesse Owens Track Classic
800 2 1:51.28 Marcus Bridger-Wilkinson Belmont
800 6 1:55.88 Kurtis Gibson Belmont
800 4 2:16.05 Emma Gilmore Murray State
1500 13 4:38.57 Emma Gilmore Murray State
Larry Ellis Invitational
100 2 10.89 Dannish Walker-Khan Brooklyn
800 2 1:55.07 Johnathan Morgan American International College
800 2 2:12.54 Elizabeth Bird Princeton
1500 7 3:44.15 William Paulson Princeton
1500 2 3:45.88 Adam Cotton Harvard
1500 9 3:58.33 Ethan Heywood Iona
1500 6 3:55.82 Johnathan Morgan American International College
1500 2 4:24.05 Kate Avery Iona
1500 7 4:27.42 Elizabeth Bird Princeton
400H 1 53.73 Adam Walker-Khan Brooklyn
LJ 11 6.63 Adam Walker-Khan Brooklyn
Mark Faldamo Invitational 
400H 2 61.87 Elise McVicar Utah
3000SC 1 12:23.63 Abigail Ashbee-Simmonds Idaho State
Sooner Athletic Conference
1500 1 4:01.64 Stephen Broadhurst Oklahoma City
5000 2 15:55.61 Stephen Broadhurst Oklahoma City
Southeastern Lion Invitational
800 4 2:04.47 Oliver James McNeese State
1500 3 4:02.70 Ryan Holroyd McNeese State
UCA Open
5000 2 14:56.92 Jonathan Burgess Central Arkansas
Beach Invitational
800 7 1:53.17 Harry Fisher Wyoming
800 2 1:52.10 Thomas Atkinson Wyoming
800 1 1:50.16 Matthew Clowes Concordia
800 7 2:09.15 Chloe Anderson New Mexico
LJ 8 5.49 Kemi Olonade Shaftesbury Barnet/USC
Blue Demon Invitational
3000 5 10:28.02 Claire McAuley Northern Illinois
G-MAC Outdoor Championships
400 1 58.08 Nicole Burlinson Ursuline College
800 1 2:20.01 Nicole Burlinson Ursuline College
1500 1 4:54.35 Nicole Burlinson Ursuline College
HJ 3 1.47 Nicole Burlinson Ursuline College
LJ 4 5.13 Nicole Burlinson Ursuline College
JT 2 30.04 Nicole Burlinson Ursuline College
LSU Alumni Gold
200 4 21.20 Nethaneel Mitchell-Blake LSU
400H 3 57.21 Ese Okoro Iowa State
Michael Johnson/Dr. Pepper Classic
1500 6 3:58.51 Jake McDonnell Tulsa
1500 11 4:37.22 Olivia O’Hare Tulsa
DT 4 53.96 Adam Damadzic TCU
Owls Alumni Invitational
800 5 2:23.04 Rochelle Harrison La Salle
Stony Brook Invitational
5000 1 18:01.01 Lorraine McCarthy Stony Brook

Comments are closed.