Weekend Results - Penn, Drake & more - USA Athletics Scholarships

Weekend Results – Penn, Drake & more

Bhc6krnIEAEf0e-

From this summariser’s position, it is hard not to overlook Aaron Bennett’s first time under 1:50, with a 1:49.2 clocking. Along with Sam Stabler’s PB of 3:42 over the metric mile, Darren Gauson’s Beaumont Project appears to be well on course.Elsewhere, Harvard’s Elliot Safo stretched out to 7.47m at the Penn Relays. Earlier in the week, Greg Rutherford set a new British record of 8.51 in training.

Despite a weekend with two of the biggest meets in the country, Penn and Drake Relays, most athletes will be resting ahead of their Conference Championships. with many others looking towards the appetising Payton Jordan Invitational where plenty of UK endurance athletes will have travelled over for.

Until next week.

Penn Relays
5000 18 14:39.12 Andrew Monaghan Mississippi State
400H 2 53.47 Adam Walker-Khan Brooklyn
3000SC 1 10:16.47 Elizabeth Bird Princeton
LJ 1 7.47 Elliot Safo Harvard
TJ 5 15.15 Jonathan Ilori Missouri
TJ 9 14.91 Nana Owusu-Nyantekyi Princeton
TJ 5 15.03 Efe Uwaifo Harvard
TJ 13 14.29 Adam Walker-Khan Brooklyn
Drake Relays
5000 14 16:49.27 Natasha Cockram Tulsa
LJ 2 6.24 Lorraine Ugen TCU
TJ 16 11.77 Gemma Smith Missouri State
DT 6 54.24 Adam Damadzic TCY
JT 1 52.22 Freya Jones Georgia
Hillsdale College “GINA” Relays
5000 37 18:17.20 Claire McAuley Northern Illinois
BYU Robison Invitational 
400H 6 62.00 Elise McVicar Utah
3000SC 2 12:16.93 Abigail Ashbee-Simmonds Idaho State
Coach O’ Invitational
DT 2 47.43 Phoebe Dowson South Alabama
HT 10 40.51 Phoebe Dowson South Alabama
Conference Carolinas Championships
200 3 22.46 Karl Goodman Mount Olive
200 5 22.34 Karl Goodman Mount Olive
400 3 49.93 Karl Goodman Mount Olive
HJ 1 1.90 Angus Sinclair Mount Olive
LJ 5 6.66 Angus Sinclair Mount Olive
TJ 6 12.62 Angus Sinclair Mount Olive
SP 10 11.77 Angus Sinclair Mount Olive
DT 5 38.47 Angus Sinclair Mount Olive
JT 4 41.98 Angus Sinclair Mount Olive
Jack Christiansen Invitational
800 3 1:50.16 Harry Fisher Wyoming
800 7 1:52.69 Thomas Atkinson Wyoming
HJ 8= 1.60 Isobel Brown Colorado State
Mid-South Conference Championships
1500 6 4:08.63 John Paul Williamson Lindsey Wilson
Red Wolf Open
800 8 2:15.12 Emma Gilmore Murray State
Skyhawk Invitational 
200 2 21.98 David Lerberg Boston
1500 5 4:39.41 Martha Reynolds Bryant
Dr Tucker Ope
400H 1 54.63 Paul Cave Clarke
Gustavus Drake Alternative
800 3 2:03.67 Jack Derham Southwest Minnesota State
Leon Johnson Invitational
200 3 25.48 Lauren Thompson McNeese State
800 6 2:27.09 Laura Casey McNeese State
100H 2 14.09 Lauren Thompson McNeese State
NESCAC Championship
HT 16 34.84 Lucy Knott Bowdoin College
JT 9 32.55 Lucy Knott Bowdoin College
Ashland University Alumni Open
1500 2 4:39.59 Nicole Burlinson Ursuline College
Redhawk Invitational 
800 2 1:58.04 Ross Clarke Butler
J Fred Duckett Rice Twilight Meet
800 1 1:52.78 Luke Johnston McNeese State
800 6 1:54.04 Oliver James McNeese State
800 4 1:49.21 Aaron Bennett Lamar
1500 1 3:42.18 Sam Stabler Lamar
1500 3 4:28.39 Louise Webb Lamar
1500 16 4:43.95 Leigh Lattimore Lamar
5000 11 18:03.78 Claire Arnold Lamar
Brutus Hamilton Challenge
800 4 2:12.41 Tamara Armoush New Mexico
1500 6 4:29.45 Nicole Roberts New Mexico
1500 11 4:39.59 Nicola Hood New Mexico
Mile 9 4:07.49 Alex Cornwell New Mexico
5000 14 15:16.72 Ben Branagh San Jose State

Comments are closed.