Conference Results Wrap-up - USA Athletics Scholarships

Conference Results Wrap-up

NCAA

There were an enormous collection of performances this weekend, notably in the MWC (42 in total). There were 10 individual wins with standard issue doubles for Luke Caldwell and Eli Kirk.

Full list of winners:

14:42.79 Luke Caldwell New Mexico
31:19.99 Luke Caldwell New Mexico
4:15.93 Elinor Kirk UAB
16:05.29 Elinor Kirk UAB
5.50 Jax Thoirs Washington
2:08.88 Ejiro Okoro Iowa State
74.38 Nick Miller Oklahoma State
3:43.13 Marcus Bridger-Wilkinson Belmont
3:48.49 Tom Anderson Butler
1:49.92 Henry Tufnell Brown
2:10.60 Molly Renfer Harvard
29:42.90 Jake Byrne Iona

 

That’s it for many. With the regular season over, only the cream goes to Regionals to fight for their right to part…..compete at Eugene. We will bring you a full list of regional qualifiers in the coming days.

 

Mountain West Outdoor Championships 
800h 1 1:53.70 Ross Matheson New Mexico
800h 5 1:54.33 Thomas Atkinson Wyoming
800h 1 1:52.22 Harry Fisher Wyoming
800h 1 2:13.52 Suzi Boast New Mexico
800h 2 2:13.88 Chloe Anderson New Mexico
800h 3 2:13.94 Charlotte Arter New Mexico
800h 4 2:15.15 Tamara Armoush New Mexico
800 2 1:51.20 Harry Fisher Wyoming
800 9 2:00.98 Ross Matheson New Mexico
800 2 2:10.13 Suzi Boast New Mexico
800 3 2:10.49 Chloe Anderson New Mexico
800 6 2:12.98 Charlotte Arter New Mexico
800 7 2:13.44 Tamara Armoush New Mexico
1500h 1 4:44.04 Charlotte Arter New Mexico
1500h 2 4:44.47 Tamara Armoush New Mexico
1500h 4 4:45.80 Chloe Anderson New Mexico
1500h 5 4:47.42 Suzi Boast New Mexico
1500h 4 4:50.52 Calli Thackery New Mexico
1500 2 3:59.12 Jake Shelley New Mexico
1500 6 4:00.17 Alex Cornwell New Mexico
1500 7 4:00.77 Ross Matheson New Mexico
1500 2 4:40.95 Charlotte Arter New Mexico
1500 3 4:41.31 Suzi Boast New Mexico
1500 6 4:42.02 Chloe Anderson New Mexico
1500 7 4:42.68 Calli Thackery New Mexico
1500 8 4:42.69 Tamara Armoush New Mexico
5000 1 14:42.79 Luke Caldwell New Mexico
5000 2 14:43.94 Adam Bitchell New Mexico
5000 9 15:06.11 Alex Cornwell New Mexico
5000 17 15:38.95 Rhys Park Boise State
5000 23 16:06.58 Jake Shelley New Mexico
5000 3 17:47.36 Charlotte Arter New Mexico
5000 4 17:48.63 Calli Thackery New Mexico
5000 20 18:44.59 Nicole Roberts New Mexico
5000 24 19:09.65 Nicola Hood New Mexico
10000 1 31:19.99 Luke Caldwell New Mexico
10000 2 31:20.90 Adam Bitchell New Mexico
10000 16 33:46.44 Rhys Park Boise State
3000SC 4 11:19.26 Nicole Roberts New Mexico
3000SC 7 11:44.87 Nicola Hood New Mexico
HJ 8 1.65 Isobel Brown Colorado State
Conference USA Outdoor Championships
1500h 5 3:51.84 Jake Mcdonnell Tulsa
1500 10 3:55.20 Jake Mcdonnell Tulsa
1500h 1 4:38.02 Elinor Kirk UAB
1500h 1 4:41.41 Olivia O’Hare Tulsa
1500 1 4:15.93 Elinor Kirk UAB
1500 8 4:37.20 Olivia O’Hare Tulsa
5000 22 15:34.68 Jake Mcdonnell Tulsa
5000 1 16:05.29 Elinor Kirk UAB
5000 6 17:14.20 Natasha Cockram Tulsa
5000 10 17:33.08 Stacie Taylor Tulsa
5000 11 17:35.96 Sarah Livett UAB
10000 4 36:16.75 Natasha Cockram Tulsa
10000 8 36:43.27 Sarah Livett UAB
3000SC 4 10:58.30 Stacie Taylor Tulsa
MVC Outdoor Championships
200 H 26.43 Holly Pattie-Belleli Missouri State
800 H 2:27.87 Holly Pattie-Belleli Missouri State
100H H 15.10 Holly Pattie-Belleli Missouri State
HJ H 1.49 Holly Pattie-Belleli Missouri State
LJ H 5.10 Holly Pattie-Belleli Missouri State
LJ 11 5.61 Gemma Smith Missouri State
SP H 8.89 Holly Pattie-Belleli Missouri State
JT H 24.46 Holly Pattie-Belleli Missouri State
Hep 11 4334 Holly Pattie-Belleli Missouri State
Pac-12 Championships
PV 1 5.50 Jax Thoirs Washington
LJ 10 5.51 Kemi Olonade USC
ECAC & IC4A Outdoor Championships
400H 4 53.90 Adam Walker-Khan Brooklyn
HT 4 58.70 Emma O’Hara Saint Francis
Big 12 Outdoor Championships
100Ht 3 11.60 Lorraine Ugen TCU
100f 7 11.44 Lorraine Ugen TCU
200h 3 21.15 Sam Watts TCU
400Ht 5 47.76 George Caddick Baylor
800h 2 2:10.99 Ejiro Okoro Iowa State
800 1 2:08.88 Ejiro Okoro Iowa State
1500 5 3:57.75 Matthew Fayers Oklahoma State
400Hd 1 58.74 Ese Okoro Iowa State
400Hd 2 57.39 Ese Okoro Iowa State
LJ 4 6.12 Lorraine Ugen TCU
DT 4 56.23 Adam Damadzic TCU
HT 1 74.38 Nick Miller Oklahoma State
Big Ten Championships
1500 8 3:59.95 Liam Markham Illinois
1500 6 3:49.44 Liam Markham Illinois
TJ 6 15.36 Babatunde Amosu Iowa
Big Sky Outdoor Championships
3000SC 16 13:02.26 Abigail Ashbee-Simmonds Idaho State
SEC Outdoor Championships
100ht 6 10.63 Nethaneel Mitchell-Blake Louisiana State
200h 2 21.03 Nethaneel Mitchell-Blake Louisiana State
200 8 21.00 Nethaneel Mitchell-Blake Louisiana State
800h 2 2:06.21 Rhianwedd Price Mississippi State
800 8 2:08.60 Rhianwedd Price Mississippi State
1500h 7 3:52.31 Patrick Monaghan Mississippi State
1500h 3 4:23.43 Rhianwedd Price Mississippi State
1500 11 3:52.43 Patrick Monaghan Mississippi State
1500 6 4:18.07 Rhianwedd Price Mississippi State
5000 11 14:37.71 Andrew Monaghan Mississippi State
5000 35 15:21.92 Patrick Monaghan Mississippi State
JT 3 51.73 Freya Jones Georgia
Georgia Tech Invitational
800 6 1:49.97 Aaron Bennett Lamar
800 8 2:13.89 Georgia Peel Florida State
1500 1 3:43.13 Marcus Bridger-Wilkinson Belmont
1500 3 4:21.68 Georgia Peel Florida State
1500 7 4:34.27 Pippa Woolven Florida State
1500 10 4:45.37 Hannah Walker Florida State
3000SC 2 8:58.53 Zak Seddon Florida State
Louisville Twilight Classic
1500 1 3:48.49 Tom Anderson Butler
Wolfpack Last Chance
1500 10 3:48.62 Neil Gourley Virginia Tech
New Balance Boston Twilight Meet
800 1 1:49.92 Henry Tufnell Brown
800 1 2:10.60 Molly Renfer Harvard
10000 1 29:42.90 Jake Byrne Iona
Hokie Twilight 
1500 11 4:04.73 Neil Gourley Virginia Tech

Comments are closed.