Stabler signs off in style - USA Athletics Scholarships

Stabler signs off in style

Sam Stabler

Competing in his final Southland Conference Championship for Lamar, Sam Stabler signed off in style for the Cardinals by adding another two titles to his collection in the 1500m and 5000m. He was the stand out performer at a meet where there was huge British representation across the distance events from both Lamar and McNeese State. Other conference champions to emerge were Verity Ockenden (1500m) and also steeplechase specialist Louise Webb (both Lamar). Niamh Kearney was also a 3000m steeplechase conference champion, compting for Georgia State in the Sun Belt meet.

With point scoring duty now over, Stabler will look to finish his collegiate career on a high as he prepares firstly for the NCAA West regional, and then hopefully NCAA Championships.

Other notable performances from the weekend included:

- A superb triple jump from Ben Williams of 16.38, the fifth best in the NCAA in 2015

- A win for Rich Peters in the NEICAA Championship 1500m

- A seasons best javelin throw of 51.34 from 2013 NCAA champion Freya Jones

-PB of 1.50.15 for Neil Gourley in the 800m, a chance of qualifying for regionals

Full known British and Irish results are shown below. Next weekend sees the majority of conference meets taking place, which will also be the final chance to qualifying for the NCAA regional qualifying meet.

Duke Twilight
110h 5 14.85 (1.1) Joseph Hutchinson North Carolina
NEICAAA Championships
1500m 1 3:45.13 Richard Peters Boston
Oregon Twilight
800m 4 1:54.09 Stephen Broadhurst Lewis-Clarke State
Roanoke/Virginia Tech Twilight Qualifier
800m 3 1:50.15 Neil Gourley Virginia Tech
BIG EAST Championships
800m ht 2 1:51.98 Elliot Slade Villanova
800m f 7 1:51.45 Elliot Slade Villanova
1500m 11 3:56.00 Harvey Dixon Providence
1500m ht 2 4:27.08 Siofea Cleirigh Buttner Villanova
1500m f 2 4:21.45 Siofea Cleirigh Buttner Villanova
3000m sc 10 11:41.84 Laura Riches Butler
5000m 8 15:15.53 Hugh Armstrong Providence
10,000m 2 30:05.53 Shane Quinn Providence
Ken Shannon Invitational
PV 1 5.25 Jax Thoirs Washington
Louisville Twilight
800m 1 1:54.85 John Paul Williamson Lindsey Wilson
1500m 5 4:36.58 Anna Reddin Eastern Kentucky
LJ 1 7.31 (0.4) Oliver Newport Louisville
TJ 1 16.38 (1.6) Ben Williams Louisville
Southland Conference Championships
800m ht 3 7 2:00.72 Oliver James McNeese State
800m ht 4 6 2:00.67 Finlay Murray McNeese State
800m ht 2 8 2:18.52 Aaron Bennett Lamar
800m ht 2 2 2:13.78 Verity Ockenden Lamar
800m f 6 2:13.91 Verity Ockenden Lamar
1500m ht 1 1 3:55.79 Sam Stabler Lamar
1500m ht 1 2 3:55.84 Oliver James McNeese State
1500m ht 2 1 3:57.45 Mathew Jackson Lamar
1500m ht 1 1 4:44.49 Verity Ockenden Lamar
1500m ht 1 7 4:57.60 Rhian Dawes McNeese State
1500m ht 2 5 4:47.21 Louise Webb Lamar
1500m f 1 3:53.02 Sam Stabler Lamar
1500m f 3 3:55.00 Oliver James McNeese State
1500m f 8 3:58.34 Mathew Jackson Lamar
1500m f 1 4:29.00 Verity Ockenden Lamar
1500m f 2 4:31.24 Louise Webb Lamar
5000m 1 14:33.81 Sam Stabler Lamar
5000m 3 14:52.52 Alex Dunbar Lamar
5000m 6 15:12.39 Ryan Holroyd McNeese State
5000m 24 16:03.50 Jonathan Burgess Central Arkansas
5000m 6 18:12.45 Verity Ockenden Lamar
5000m 8 18:19.22 Gemma Bridge McNeese State
5000m 19 19:04.62 Rhian Dawes McNeese State
10,000m 3 31:23.18 Sam Stabler Lamar
10,000m 4 31:27.30 Alex Dunbar Lamar
10,000m 5 31:42.61 Nathan Jones McNeese State
10,000m 7 31:54.13 Jonathan Burgess Central Arkansas
10,000m 11 32:32.73 Ryan Holroyd McNeese State
10,000m 5 37:43.35 Gemma Bridge McNeese State
100m Hd Ht 1 13.56 (2.1w) Lauren Thompson McNeese State
100m Hd F 2 13.52 (2.4w) Lauren Thompson McNeese State
3000m SC 1 10:42.01 Louise Webb Lamar
LJ 3 5.91 (2.0) Lauren Thompson McNeese State
Sun Belt Conference Championships
1500m 5 4:38.97 Niamh Kearney Georgia State
5000m 21 15:56.73 Joe Gratton South Alabaa
3000m SC 12 10:01.51 Joe Gratton South Alabaa
3000m SC 1 10:44.81 Niamh Kearney Georgia State
DT 5 49.48 Phoebe Dowson South Alabaa
HT 17 46.93 Phoebe Dowson South Alabaa
Georgia Invitational
JT 2 51.34 Freya Jones Georgia
Linfield Open
800 1 1:53.96 Stephen Broadhurst Lewis-Clarke State
Nebraska Invitational
DT 2 54.07 Nicholas Percy Nebraska
West Coast Last Chance
1500m 4 3:53.59 Ben Branagh San Jose State

Comments are closed.